



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Resistance | 270 Ω |
| Interface | Parallel |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Power Dissipation | 2.6 mW |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Supply Voltage | 15 V |
| Power Dissipation | 2.6 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Turn-On Delay Time | 250 ns |
| Turn-Off Delay Time | 150 ns |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Max Supply Current | 200 µA |
| Logic Function | Multiplexer |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Dual |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
Stock: 382
Distributors
pcbx
Unit Price$7.72387
Ext.Price$7.72387
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.72387 | $7.72387 |
| 10 | $6.06009 | $60.60090 |
| 25 | $5.64477 | $141.11925 |
| 50 | $5.47228 | $273.61400 |
| 100 | $5.30503 | $530.50300 |
| 300 | $5.06524 | $1519.57200 |
| 500 | $4.83629 | $2418.14500 |
| 1000 | $4.61773 | $4617.73000 |
